بی پرده نیوز

جدید ترین و داغ ترین اخبار روز دنیا را اینجا بخوانید

جدیدترین اخبار

خانه » پایگاه «سدی تیمان»؛ گوانتاناموی رژیم صهیونیستی برای شکنجه اسیران غزه

پایگاه «سدی تیمان»؛ گوانتاناموی رژیم صهیونیستی برای شکنجه اسیران غزه

19162111_364.jpgگزارش‌ها و شهادت‌های صهیونیستی حاکی از نقض مداوم قوانین بشردوستانه در این بازداشتگاه است که در یک پایگاه نظامی متعلق به فرماندهی جنوبی ارتش اشغالگر قرار دارد. همچنین براساس اظهارات منابع آگاه، فردی که وارد این زندان می‌شود تا زمانی که نهاد امنیتی رژیم صهیونیستی ارتباط نداشتن او با محور مقاومت را تشخیص ندهد و تصمیم به آزادی او نگیرد، مفقود است.

این در حالی است که نهاد امنیتی رژیم صهیونیستی و شاخه‌های آن در مورد بسیاری از موارد دستگیری سکوت کرده و حتی به درخواست‌های سازمان‌های حقوق بشری این رژیم درمورد سرنوشت بازداشتی‌ها پاسخی نمی‌دهند.

پیشتر نهاد‌های بین‌المللی با استناد به اظهارات مردم غزه که از این بازداشتگاه آزاد شده‌اند در مورد میزان شکنجه در آن گزارش‌هایی منتشر کرده‌اند، اما روزنامه «العربی الجدید» به شواهدی دست یافته است که نشان می‌دهد در میان بازداشت‌شدگان در این یا دیگر زندان‌های رژیم اشغالگر، کسانی هستند که با وجود گذشت چندین هفته از آزادی، هنوز تحت درمان ناشی از اثرات شکنجه هستند و برخی از آنها از مشکلات سلامتی و جسمی مداوم رنج می‌برند.

این یافته‌ها علاوه بر گزارش‌های صهیونیستی به ویژه در روزنامه عبری زبان «هاآرتص» درباره موارد مرگ یا به عبارت دیگر، مرگ تدریجی و غیرقانونی بودن بسیاری از اقدامات در این بازداشتگاه است که توسط یک پزشک صهیونیستی که در بیمارستان صحرایی سدی تیمان کار می‌کند، فاش شد. او هفته گذشته نامه‌ای به «یوآو گالانت» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی و دیگر مقامات ذیربط این رژیم ارسال کرد و نسبت به تداوم تخلفات قانونی و حرفه‌ای عمده در این بازداشتگاه هشدار داد.

گفتنی است بازداشتگاه سدی تیمان در دهه ۱۹۵۰ در پنج کیلومتری شمال غربی شهر «بئرالسبع» در صحرای «النقب» تأسیس شد. امروز، این بازداشتگاه داستان‌هایی از زندان معروف گوانتانامو را تداعی می‌کند.

پایگاه نظامی سدی تیمان علاوه بر چندین بازداشتگاه، شامل مقر تیپ گیفعاتی، یک پایگاه پلیس نظامی، یک واحد فرماندهی نیرو‌های مهندسی، یک مرکز تدارکات، ستاد تیپ ۱۶، یک ستاد جایگزین برای اداره هماهنگی و ارتباط (غزه) و سایر واحد‌ها نیز است.

در جنگ اکتبر ۱۹۷۳، این پایگاه حاوی اسلحه و انبار‌های زرهی متعلق به چندین واحد در ارتش اشغالگر بود که در همان جنگ مورد استفاده قرار گرفت.

زندان «مبارزان غیرقانونی»

در طول جنگ‌های سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۴، ارتش رژیم صهیونیستی بنا به دستور وزارت جنگ این رژیم در این پایگاه که آن را مکانی برای حبس «مبارزان غیرقانونی» می‌دانست، بازداشتگاه‌هایی برای اسیران فلسطینی ایجاد کرد و از ابتدای عملیات «طوفان الاقصی» و جنگ نسل‌کشی فعلی که رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه به راه انداخته، صد‌ها فلسطینی اهل غزه را در بازداشتگاه‌های داخل این پایگاه زندانی کرده است.

«قانون مبارزان غیرقانونی» به رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی اجازه می‌دهد در مورد اجرای بازداشت موقت اداری تصمیم گیری کند. مشابه جنگ‌های قبلی، در سال ۲۰۲۳، یوآو گالانت با صدور تصمیمی، پایگاه نظامی سدی تیمان را بازداشتگاه اعلام کرد و از آغاز جنگ کنونی در غزه، حداقل چهار مرکز حاوی قفس در آن برای نگهداری صد‌ها نفر از بازداشت‌شدگان غزه ساخته شده است.

تعدادی از بازداشتی‌ها در جهنم این بازداشتگاه‌ها به شهادت رسیدند و حال برخی از آنها در نتیجه شکنجه، بدرفتاری و سهل‌انگاری پزشکی وخیم است و برخی از اعضای بدن آنها قطع شده است. علاوه بر آن بیمارستان صحرایی این بازداشتگاه همواره قوانین را نقض می‌کند تا جایی که سازمان‌های حقوق بشری و گزارش‌های مطبوعاتی به شدت از اقدامات وزارت بهداشت رژیم صهیونیستی و رفتار غیر اخلاقی و خلاف قانون پزشکان و سربازان در بیمارستان صحرایی با زندانیان انتقاد کرده‌اند.

وزارت بهداشت رژیم صهیونیستی دستورات غیرمعمولی را برای پزشکان این پایگاه صادر کرده و از آنها خواسته است «درمان حداقلی» را به زندانیان این بازداشتگاه ارائه دهند و نام پزشکان در پرونده درمانی یا در مقابل چشمان بیماران ذکر نشود؛ ممکن است این تلاش برای پنهان کردن هویت پزشکان و اسناد به خاطر شرارتی باشد که در حق زندانیان فلسطینی این بازداشتگاه اعمال می‌شود.

نفوذ به پایگاه نظامی سدی تیمان

گذشته از جنگ غزه و بازداشت شدگان در بازداشتگاه‌ها و شکنجه آنها، پایگاه نظامی سدی تیمان در سال‌های گذشته مورد حملات جنایتکارانه متعددی قرار گرفته است؛ این پایگاه در سال ۲۰۱۷، ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ مورد یورش قرار گرفته و تسلیحات آن به سرقت رفته است.

منبع: ایسنامنبع : www.yjc.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *