بی پرده نیوز

جدید ترین و داغ ترین اخبار روز دنیا را اینجا بخوانید

جدیدترین اخبار

خانه » مکزیک روابط دیپلماتیک خود با اکوادور را تعلیق کرد

مکزیک روابط دیپلماتیک خود با اکوادور را تعلیق کرد

19161970_817.jpgاز بخش اسپانیولی تارنمای سی‌ان‌ان، پلیس اکوادور شامگاه جمعه به سفارت مکزیک یورش برد تا خورخه گلاس (Jorge Glas) معاون رئیس‌جمهوری سابق که از دولت مکزیک درخواست پناهندگی کرده بود را دستگیر کند.

دولت اکوادور گزارش داد، گلاس که توسط نظام قضایی این کشور به حبس محکوم شده است، بازداشت شد. دولت اکوادور اعلام کرد که «بر خلاف چارچوب قانونی متعارف» به وی پناهندگی دیپلماتیک اعطا شده است.

آلیسیا بارسنا وزیر امور خارجه مکزیک در واکنش به این اقدام اعلام کرد: دولت آندرس مانوئل لوپز اوبرادور (رئیس‌جمهوری مکزیک) به دلیل نقض فاحش کنوانسیون وین در مورد روابط دیپلماتیک و آسیب‌های وارده به کارکنان دیپلماتیک مکزیک در اکوادور، قطع فوری روابط دیپلماتیک با اکوادور را اعلام کرد.

گروهی از خبرنگاران سی‌ان‌ان شاهد عبور پلیس از یکی از دیوار‌های مقر دیپلماتیک مکزیک برای ورود به آن بودند و سپس مشاهده کردند که ون‌های سیاه رنگ از سفارت خارج شدند.

دادستانی اکوادور معاون سابق رئیس‌جمهوری را به اختلاس متهم کرده است.

گلاس در ماه دسامبر (آذر- دی) به عنوان مهمان وارد سفارت مکزیک در کیتو شد. در آن زمان، نماینده حقوقی وی گفت که این مقام سابق قربانی آزار و اذیت شده است.

تنش‌ها میان دو کشور از روز چهارشنبه گذشته آغاز شد؛ زمانی که رئیس‌جمهوری مکزیک درباره ترور فرناندو ویاویسنسیو نامزد ریاست جمهوری اکوادور اظهار نظر و این ترور را با خشونت‌های اخیر مکزیک در آستانه انتخابات ماه ژوئن (خرداد- تیر) این کشور مقایسه کرد.

دولت اکوادور در واکنش به این اظهارنظرها، سفیر مکزیک در کیتو را عنصر نامطلوب خواند و دستور اخراج وی را صادر کرد.

منبع: ایرنامنبع : www.yjc.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *