بی پرده نیوز

جدید ترین و داغ ترین اخبار روز دنیا را اینجا بخوانید

جدیدترین اخبار

خانه » اعلام میزان زکات فطریه و فدیه اهل سنت در کردستان

اعلام میزان زکات فطریه و فدیه اهل سنت در کردستان

19163685_162.jpgماموستا محمد اشرف ایل بیگی، اظهار کرد: زکات فطره در کردستان برابر با حدود ۵۰۰ هزار ریال است که باید قبل از عید سعید فطر پرداخت شود.

وی افزود: میزان فدیه در میان پیروان امام شافعی (رضی الله عنه) نیز برای کسانی که به دلیل مریضی و یا کهولت سن موفق به گرفتن روزه نشده اند، به ازای هر روز ۱۵۰ هزار ریال است.

دبیر شورای عالی افتای کردستان اضافه کرد: خانواده‌های متمکن و سایر افرادی که قوت غالب سبد غذایی آنان برنج است، بهتر است هم در فطریه و هم در فدیه ترک روزه، به جای گندم، برنج یا قیمت آن را محاسبه و پرداخت کنند.

به گفته ایل بیگی، قضای روزه بر سالخوردگان و بیمارانی که امید به بهبودی آنان نمی‌رود، واجب نیست و این افراد باید به ازای هر روز، روزه فوت شده، مقدار یک مُد از قوت غالب و یا وجه آن را به تفصیلی که بیان شد، به مستمندان (فقط فقرا و مساکین) بپردازند.

وی بیان کرد: پرداخت فدیه بر خانم‌های باردار و یا شیرده که به دلیل نگرانی از به خطر افتادن سلامت خود، روزه نگرفته‌اند، واجب نیست.

ایل بیگی خاطرنشان کرد: این افراد فقط مکلف به قضای روزه خود خواهند بود و سایر افراد چنانچه در ماه رمضان موفق به روزه نشدند، مکلف هستند تا پیش از حلول رمضان سال بعد، روزه خود را قضا کنند، در غیر این صورت علاوه بر قضای روزه‌های فوت شده باید، فدیه تاخیر را به نیازمندان پرداخت کنند.

دبیر شورای عالی افتای کردستان ادامه داد: تعجیل در پرداخت فدیه خلاف احتیاط است، زیرا فدیه هر روز با طلوع آفتاب همان روز واجب می‌شود و به همین دلیل بهتر است مودیان، فدیه یک ماه کامل را در آخرین روز ماه مبارک رمضان بپردازند.منبع : www.yjc.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *