بی پرده نیوز

جدید ترین و داغ ترین اخبار روز دنیا را اینجا بخوانید

جدیدترین اخبار

خانه » راهیابی دو قاری ایرانی به مرحله نهایی مسابقات قرآن «و رتل»

راهیابی دو قاری ایرانی به مرحله نهایی مسابقات قرآن «و رتل»

19159813_885.jpgمرحله سوم مسابقات بین المللی ترتیل قرآن  «و رتل» با معرفی هشت قاری برتر راه یافته به مرحله نهایی به پایان رسید و این نفرات در شش روز پایانی ماه مبارک رمضان، رقابت خود را ادامه خواهند داد.

این هشت قاری عبارتند از: حسین عزیزی از ایران، محسن شجاعی از افغانستان، مجتبی محمد بیگی از ایران، منتظر رعد خالد از عراق، مصطفی جیدی از افغانستان، حیدر زامل از عراق، انعام الحق از پاکستان و محمود ابراهیم فتحی از مصر.

داوری مرحله سوم مسابقات را شیخ محمد علی جبین داور صوت از مصر، شیخ مهدی قلندر البیاتی داور وقف و ابتدا از عراق، عباس البلوشی داور لحن از کویت و سید عباس انجم داور نغمات از ایران بر عهده داشتند.

مسابقه تلویزیونی بین المللی قرائت قرآن کریم «ورتل» در ماه مبارک رمضان ساعت ۴:۳۰ به وقت مکه پخش و ساعت ۲ بامداد از شبکه ثقلین و حساب‌های شبکه‌های مجازی این شبکه بازپخش می‌شود.

مسابقه «ورتل» یک مسابقه تلویزیونی بین المللی برای قرائت قرآن کریم است که قاری و فعال رسانه‌ای بین‌المللی احمد نجف آن را تهیه می‌کند و از شبکه ماهواره‌ای الثقلین پخش می‌شود.

مسابقه تلویزیونی و بین‌المللی قرآنی «و رتل» در رشته تلاوت ترتیل برای نخستین بار در سطح جهان اسلام سال گذشته با ابتکار شبکه جهانی ثقلین طراحی و از اول ماه مبارک رمضان از استودیو این شبکه به‌روی آنتن رفت.

تلاوت ترتیل که از تلاوت‌های رایج در جهان اسلام است همواره در ماه مبارک رمضان با استقبال و توجه مردم و جوانان در کشور‌های اسلامی مواجه می‌شود. بر این اساس شبکه جهانی ثقلین برنامه «و رتل» را با هدف علمی، آموزشی اصول تلاوت ترتیل در قالب مسابقه برای مخاطبان و قاریانی که دسترسی به اساتید برجسته بین‌المللی ندارند به روی آنتن برد.

مسابقه «و رتل» در پی فراگیر کردن تلاوت ترتیل در چارچوب ضوابط علمی اصول تلاوت‌های قرآنی در جهان اسلام است و ضمن نشر آیات قرآن کریم و معطر کردن فضای خانه‌ها از این طریق خانواده‌ها را با فرزندان قاری خود همراه می‌کند.

این مسابقه درصدد کشف صوت‌های ناب و استعداد‌های گمنام در رشته تلاوت ترتیل در جهان اسلام است. در نخستین فراخوان بین‌المللی بیش از ۲۰۰ نفر از قاریان گمنام از ۳۱ کشور جهان در این مسابقه شرکت کردند.

از ویژگی‌های مسابقه «و رتل» این است که قاری بدون دخالت مراکز و مؤسسات قرآنی آزادانه می‌تواند در این مسابقه شرکت و در صورت کسب امتیاز لازم در آزمون ورودی، راهی مرحله مقدماتی مسابقه شود.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما منبع : www.yjc.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *