بی پرده نیوز

جدید ترین و داغ ترین اخبار روز دنیا را اینجا بخوانید

جدیدترین اخبار

خانه » صرفه جویی بیش از ۵۰ میلیون مترمکعبی آب با احیای منابع آبی در فارس

صرفه جویی بیش از ۵۰ میلیون مترمکعبی آب با احیای منابع آبی در فارس

19151976_525.jpgحمیدرضا حیدری رئیس گروه احیا و تعادل بخشی شرکت آب منطقه‌ای فارس، برخی اقدامات ساختاری برای احیا و تعادل بخشی منابع آب را تشریح و اظهار کرد: در سال ۱۴۰۲، ۲ هزار و ۷۸۹ حلقه چاه غیرمجاز در مناطق مختلف این استان پر و مسلوب المنفعه شده است.

او گفت: در این مدت با نصب ۵ هزار و ۶۲۹ کنتور به منظور تحویل حجمی آب به بهره‌برداران و اصلاح و تعدیل ۲ هزار و ۸۰۸ فقره پروانه بهره‌برداری، شرایط نسبتا مناسبی برای احیا و تعادل بخشی منابع آب در استان فارس فراهم شد. 

رئیس گروه احیا و تعادل بخشی شرکت آب منطقه‌ای فارس، جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌های مجاز در مدت یاد شده را بخشی از فعالیت‌های حوزه حفاظت و بهره برداری دانست و افزود: با مدیریت برداشت آب از ۵۴۱ حلقه چاه مجاز در زمینه اصلاح و بهینه سازی مصرف آب پیشرفت‌های چشمگیری حاصل شده است. 

حیدری، مجموع حجم آب صرفه‌جویی ناشی از انسداد چاه‌های غیرمجاز و جلوگیری اضافه برداشت چاه‌های پروانه دار را بیش از ۵۸ میلیون متر مکعب در سال برآورد کرد و ادامه داد: این ارقام به تفکیک بیش از ۴۵ میلیون متر مکعب آن از پر و مسلوب شدن چاه‌های غیرمجاز و بیش از ۱۳ میلیون متر مکعب آن از جلوگیری اضافه برداشت چاه‌های پروانه دار حاصل شده است. 

او تصریح کرد: وجود تعداد زیادی از چاه‌های غیرمجاز در استان سالانه خسارات جبران ناپذیری بر منابع آبی و سفره‌های زیرزمینی استان وارد می‌کند.

رئیس گروه احیا تعادل بخشی شرکت آب منطقه‌ای فارس با بیان اینکه طرح انسداد چاه‌های بدون پروانه یکی از مهم‌ترین طرح‌های احیا و تعادل بخشی در استان فارس است، اضافه کرد: چاه‌های پر شده در ۱۳۴ محدوه مطالعاتی و تحت مدیریت و پایش کارشناسان شرکت آب منطقه‌ای فارس قرار دارند، که انسداد آن‌ها سبب می‌شود حجم قابل توجهی از منابع آب در آبخوان‌های زیرزمینی ذخیره بماند.منبع : www.yjc.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *