بی پرده نیوز

جدید ترین و داغ ترین اخبار روز دنیا را اینجا بخوانید

جدیدترین اخبار

خانه » انتقال هفت هزار اوراق راکد دولتی به کتابخانه ملی قزوین

انتقال هفت هزار اوراق راکد دولتی به کتابخانه ملی قزوین

19152583_478.jpgزهره ترکمن مسئول مرکز اسناد و کتابخانه ملی قزوین گفت: ۱۵ هزار نسخه کتاب‌های وجینی (حذف کتاب‌های زائد و یا انتقال آنها به انبار) اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین و دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) برای تعیین تکلیف به کتابخانه ملی تحویل شد.

وی در مورد دیگر اسنادی که در سال گذشته به این مرکز اهدا شد نیز توضیح داد: سال گذشته در حدود ۲ هزار سند مکتوب و اسناد دیداری و شنیداری به وسیله خانواده‌های قزوینی به این مرکز اهدا شد، همچنین پنج جلد قرآن کریم نفیس اهدایی به مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان قزوین که قدمت آنها به دوران زندیه باز می‌گردد، به وسیله این اداره کل ضدعفونی، آفت زدایی و مرمت شد.

ترکمن با اشاره به اینکه سال گذشته واسپاری هزار و ۳۸۰ نسخه کتاب و ۵۱۶ نسخه نشریه در مرکز قزوین به انجام رسید، بیان کرد: واسپاری به معنای ثبت آثار ناشران در سامانه‌های مربوطه کتابخانه ملی است.

مسئول مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان قزوین یادآور شد: حدود یک هزار پرونده از اداره کل اوقاف و امور خیریه و شرکت آب منطقه‌ای استان تنظیم و توصیف شده و در سایت نیز بارگزاری گردید تا پژوهشگران بتوانند با مراجعه به سامانه این سازمان به آدرس https://www.nlai.ir و در بخش جستجو سند مورد نظر خود را انتخاب و نسخه دیجیتال آن را دریافت کنند.

به گفته ترکمن، سال گذشته همچنین ۶ جلسه رونمایی و نقد و بررسی کتاب نویسندگان قزوینی با همکاری اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین برگزار شد.

سازمان اسناد وظیفه حفظ و نگهداری از پرونده‌های راکد وزارتخانه ها، موسسات دولتی و وابسته به دولت شامل کلیه اوراق، مراسلات، دفاتر، پرونده‌ها، عکس‌ها، نقشه ها، کلیشه ها، نمودارها، فیلم ها، میکروفیلم ها، نوار‌های ضبط صوت و سایر اسنادی که در دستگاه دولت تهیه شده و یا به دستگاه دولت رسیده است و به طور مداوم و غیر مداوم در تصرف دولت بوده و از لحاظ اداری، مالی، اقتصادی، قضایی، سیاسی، فرهنگی، علمی، فنی و تاریخی به تشخیص سازمان اسناد ملی ایران ارزش نگهداری دایمی داشته باشند، برعهده دارد.

برابر ماده یک قانون تاسیس سازمان اسناد ملی ایران، سازمان اسناد موظف به جمع آوری و حفظ اسناد ملی ایران و فراهم آوردن شرایط و امکانات مناسب برای دسترسی عموم به این اسناد می‌باشد.منبع : www.yjc.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *